۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 4335
  • 05 اسفند 1399 - 21:37
  • 2194 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«اشک مؤمن»


روایات در فضیلت گریه بر سید الشهدا (ع) بسیار است ، « أنا قتیلُ العَبراتْ » ؛ « یا عِبْرَهً کل مُؤْمِنُ ؛ ای اشک مؤمنین » ، امام حسین (ع) خودش اشک هر مؤمنی است ، این به چه معناست ؟ هر چه در این عالم هست حقیقت بالاتری است که در این دنیا نازل ‌شده است ؛ مثلاً حقیقت نور، از عوالم بالا نازل ‌شده و پایین آمده و خورشید شده است. حقیقت اشک مؤمن چیست ؟ امیرالمؤمنین (ع) وقتی به امام حسین (ع) نگاه می­‌کردند می­‌گفتند : « یا عِبْرَهً کل مُؤْمِنُ؛ ای اشک هر مؤمن »؛ یعنی این اشک در عالم بالا چه بوده است که آمده و در این عالم به اشک تبدیل ‌شده است؟ خود امام حسین (ع)؛ یعنی این اشکی که بر چشم شما جاری شد خود امام حسین (ع) است.

باران بر زمین می‌­بارد و آب به زمین می‌­رسد و استعدادها شکوفا می‌­شود و ظرفیت زمین فعال می­‌شود و زنده می­‌شود. اشک بر اباعبدالله (ع) هم دل ما را زنده می­‌کند و استعدادهای دل شکوفا می‌­شود. لذا اشک بر امام حسین (ع) سری از اسرار الهی است. چرا امام زمان (عج) می‌­فرمایند: «من هر صبح و هر عصر برایت گریه می­کنم؟» خب اگر کسی هر صبح و عصر گریه بکند افسرده است. نخیر؛ امام زمان (عج) محیی و مظهر حیات ‌بخشی است و حیات دل نیز بااتصال به اباعبدالله (ع) است. امام زمان (عج) از چه طریقی عالم را زنده می­‌کند؟ از طریق کانال ابا عبدالله (ع) . لذا شعار حضرت هنگامی ‌که ظهور می‌کنند «یا لَثَارَاتِ الحُسَین» است. بعد از ظهور و انتقام هم اشک ایشان برای امام حسین (ع) قطع نمی­‌شود؛ زیرا می‌­فرمایند تا وقتی بمیرم برای تو گریه می­‌کنم. فلذا این اشک به خاطر انتقام نیست بلکه به خاطر اتصال است.


طهارت ما به این است که گریه می­‌کنیم و از گناه پاک می­‌شویم. استغفار اهل‌بیت (ع) استغفار دفع است؛ مانند اینکه ما اکنون مراقبت می­‌کنیم مبتلا به کرونا  نشویم این دفع می‌­شود، حال فردی به کرونا مبتلا شده می­خواهد از آن رهایی یابد این می‌­شود رفع، استغفار ما استغفار رفعی است. طهارت اهل‌بیت (ع) طهارت دفعی است؛ یعنی کاری انجام می‌­دهند تا آلودگی به سمتشان نیاید، «یُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَیتِ وَیُطَهِّرَکُم تَطهیرًا» در خود قرآن بیان ‌شده است، تطهیر اهل ‌بیت به چه صورت بوده؟ اصلاً نگذاشتیم رجسی به سمتتان بیاید.

ما شست شو انجام می­دهیم که کرونا نگیریم نه اینکه کرونا برود، طهارت امام زمان (عج) از این جنس است. منبع حیات و طهارت اباعبدالله (ع) است. ظهور و بروز آن در ما چیست؟ اشک بر اباعبدالله (ع) اگر گناه زیاد بشود دیگر اشک جاری نمی­شود، قساوت قلب می­آید و دیگر اشکی جاری نمی ­شود این علامت مرگ قلب است، معلوم می­شود که اتصال از امام حسین (ع) قطع‌ شده است. اگر اشک باقی بود مشخص می‌­شود اتصال هم چنان باقی است.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی