۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » پادکست
  • شناسه : 4990
  • 21 فروردین 1400 - 22:56
  • 5152 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«انسان، نماز، خدا»

در رأس اعمال چه چیزی را می­سنجند؟ آنکه سید اعمال است و ولایت بر اعمال دارد نماز است؛ چون شاهرگ حیاتی اتصال باخدا نماز است. وقتی‌که مأمور راهنمایی و رانندگی به شما می­گوید که کنار بزنید، به شما می­گوید گواهینامه را بدهید، شما کارت بیمه، کارت پایان خدمت و یا هر چیزی از این­ها را که به او بدهید، به درد او نمی­خورد.

رابطه نماز اول وقت با شهوات چه چیزی است؟ روایت را ملاحظه بفرمایید. پیغمبر اکرم (ص) فرمودند که: «یَقُولُ اَللَّهُ عَزَّوجَلَّ وَ عِزَّتِی؛ به عزتم، جلالم، عظمتم، کبریایم، نورم، عُلُوَّم (هفت مورد) و ارتفاع مکانم!»

خب خدایا چه چیزی؟

به همه­ی این­ها که قسم خوردم، بنده­ای، هوای (خواسته­ی) خودش را به خواسته من اگر ترجیح دهد:

۱٫ «شَتَّتَ اَمْرَهُ؛ کارش را برهم می­ریزم»؛ اینجا دو کار بود، یکی که خودت راضی بودی و یکی هم که من راضی بودم ولی به سمت کاری رفتی که خودت راضی بودی.

۲٫ کار دنیا را برای او پوشیده می­کنم.

۳٫ دلش را باکارهای دنیا مشغول می­کنم. سرش را شلوغ می­کنم. سر انسان شلوغ می­شود و دلش مشغول می­شود، این مجازات الهی است. فکر درگیر می­شود و دو دقیقه نمی­تواند تمرکز کند. سعی خودش را کرده است و می‌گوید نمی­توانم بیست دقیقه تمرکز کنم و مطالعه کنم.

و مجدداً هفت قسم

اگر کسی خواسته­ی خدا را ترجیح دهد؛

۱٫ «أستَحفِظُهُ مَلائکَتی؛ برای او ملائکه را محافظ قرار می­دهم» برای او از ملائکه، بادی‌گارد می­گذارم. بلاهایی می­آید و رد می­شوند؛ عجیب‌وغریب هم رد می­شوند و انسان هم می­ماند که واقعاً چگونه رد شد.

۲٫ آسمان­ها و زمین را مأمور می­کنم که به دنبال رزق او حرکت کنند. می­گوید که خواسته­ی من را ترجیح دهید تا آسمان و زمین­ها را مشغول کنم. دستور می­دهد که به دنبال کار او راه بیافتید. اینجا زمین را حاصلخیز کن، آنجا را سفت کن، هر چه کاشتند درنیاید؛ ولی اینجا یک‌دانه کاشتند هزار دانه دربیاید. به همین شکل برای انسان می­سازد. پرونده من را جلو انداخت، پرونده­ی او را جلو می­اندازم. سر اذان که شد، پرونده­ی چه کسی را جلو می­اندازید؟ یعنی انسان بین صفر و صد گیرکرده است؛ نه بین یک و دو؛ اول وقت که بخوانید، صد و اگر نخوانید صفر؛ باقی زمان را برای کسی گذاشته­اند که واقعاً نمی­تواند. یک نفر مثلاً بی‌هوش بوده است و بعد از دو ساعت به هوش آمده است، این زمان را برای او گذاشته­اند و نه برای شما که آن زمان را قرار نداده­ام.

ادامه­ی روایت

پوزه­ی دنیا را برای این به خاک می­مالم و جلوی پای او می­اندازم. دنیا مطیع و نوکر او باش!

تا زمانی که درگیر همین­ها باشید، خوب معلوم است من تمام عشقم این است که با چه کسی چت کنم و گوشم به این است که چه زمانی صدای زنگ تلگرامم می­آید و صدا که آمد، روی هوا جواب می­دهم. آن­ها هم همین‌جور هستند؛ ولی فقط برای خدا و آن­ها از جنس اصل هستند.

سر اذان که شد، پرونده­ی چه کسی را جلو می­اندازید؟

انسان­هایی که نوری هستند، از جنس خودشان خوششان می­آید و انسان­هایی که ناری هستند از جنس خودشان خوششان می­آید. دیده­اید یک نفر به دلتان می­نشیند، چون از جنس خودتان هستند.

بعضی از افراد خیلی متوجه قضیه نیستند؛ یک نفر کمی گناه در این دنیا کرده است؛ ولی خدا در آن دنیا به او آتش می­دهد! انسان حسابی خدا آتش نمی­دهد، این‌همانی است که در دنیا با او بوده است. آنجا به کسی چیزی نمی­دهند؛ خودتان می­برید. نماز در جوانی یک‌چیز دیگری است. نه اینکه در جوانی شهوات زیاد است و اگر جوانی آن را بکوبد و به سمت نماز برود، به او نوری می­دهند محشر.

انسان­ها زمانی که نماز را ضایع می­کنند، دنبال شهوات می­افتند. در قران آن چیزی که معادل تعلقات است واژه شهوات است. این­ها با نماز درست می­شوند. نماز هم باید سروقت باشد. نمازی اول وقتی‌که انسان مقید باشد، سیستم انسان را عوض می­کند. شما باید قید همه‌چیز را بزنید و بلند شوید. حالا راهی دیگر ندارد و باید خودمان را با نماز درست کنیم. در نماز باید با پتک ما را بزنند و درست کنند.

نماز به چه شکلی ضایع می­شود؟ همه‌چیز را ضایع کردن نماز شروع می­شود. سقوط انسان از ضایع کردن نماز شروع می­شود. تعلقات انسان از ضایع کردن نماز شروع می­شود. نماز به چه شکلی ضایع می­شود؟ اصلاً ضایع شدن نماز یعنی چه چیزی است؟ ضایع شدن یک‌چیزی؛ یعنی به این معنا است که در فرم خودش نباشد. زمانی که در فرم خودش نباشد، ضایع می­شود.

امام صادق (ع) فرمودند که: «اِنَّ اَلْعَبْدَزمانی که بنده در سروقت به نماز ایستاد و اول وقت نمازش را خواند، آدابش را مراعات کرد، محافظت بر نمازش کرد؛ نماز او به‌صورت یکپارچه سفید تمیز و زیبا، بالا می­رود.»

نمازش می­گوید که تو من را حفظ کردی، خدا حفظت کند؛ ولی زمانی که نمازش سروقت نباشد؛ فوتبالش را دیده است، پارکش را رفته است، مشتری­اش را راه انداخته است، همه­ی کارهایش را کرده است و چک پست­هایش را در تلگرام انجام داده است و هیچ پیامی هم نمانده است و کسی هم کاری با او ندارد و بیکار شده است، صفحه را می­بندد و بلند می­شود که نماز بخواند. نماز می­خواند، نه اینکه نماز نخواند؛ ولی سروقت نمی­خواند، با آدابش نمی­خواند و خیل جدی هم نمی­خواند. این نماز به‌صورت سیاه و تاریک بالا می­رود و نماز او به او می­گوید که شما من را ضایع کردی، خدا شما را ضایع کند. ضایع کردن نماز به چه معناست؟ یعنی اولویت شما نباشد.

اگر ضایع کنیم، چه اتفاقی می­افتد؟ ما حسین، حسین (ع) می­کنیم، سینه می­زنیم، هیئت می­رویم، خرجی می­دهیم، علم بلند می­کنیم؛ حالا اگر ضایع کنیم چه اتفاقی می­افتد؟

خدا او را با فرعون، قارون و هامان محشور می­کند؛ بر خدا واجب است که او را همراه منافقین در جهنم بیندازد؛ «فَالْوَیْلُ لِمَنْ لَمْ یُحَافِظْ صَلاَتَهُ[۱]؛ نفرین بر کسی که نمازش را سروقت نمی­خواند.» نمی­گذارد که نماز روی او خوب کار کند.

آقا نماز خوب نمی­شود؟ خوب نمی­شود روی آن کارکنید. خوب نمی­شود نداریم؛ خوب نمی­شود روی آن کارکنید؛ درگیرش باشید. یک گیتاریست برای یادگرفتن گیتار، بیشتر از من برای یادگرفتن آداب نماز، وقت می­گذارد؛ حالا من با نماز به بهشت بروم؛ آن‌وقت من حق نماز را به‌جا آورده­ام! من نماز را ضایع نکردم!

روایت بعدی

«لا یَزالُ الشَّیطانُ یَرعَبُ مِن بنی‌آدم؛ شیطان از انسان رعب و وحشت دارد (تا چه زمانی؟) تا زمانی که برای نمازهای پنج­گانه محافظت دارد.» می­گوید سمت این فرد نمی­توان آمد؛ او بسیار قوی است و پایه­های او محکم است و نمی­شود کاری به او داشت.

«فإذا ضَیَّعَهُنَّ تَجَرَّأ علَیهِ و أوقَعَهُ فی العَظائمِ[۲]؛ زمانی که نمازها را ضایع کرد، جرئت پیدا می­کند و او را به سمت گناهان کبیره می­کشاند»؛ فردی که گناه کبیره می­کند، مشخص است که قبلش نمازش را ضایع کرده است. در روایات داریم که انسان نمازخوانی که نماز را ضایع نکرده است، محال است گناه انجام دهد.

«مَنْ تَرَکَ صَلاتَهُ حَتّى تَفُوتَهُ مِنْ غَیْرِ عُذْرٍ؛ فردی که نمازش را بدون عذر از دست بدهد؛ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ؛ تاکنون هر چه‌کار خوب کرده است، صفر می­شود.[۳]» فاصله بین انسان و کفر و ایمان، ترک نماز است. یک نماز که ترک شود، انسان از ایمان خارج می­شود. غم و غصه با چه چیزی برطرف می­شود؟

پیغمبر اکرم (ص) فرمودند که: «من تضمین می­کنم که فردی که نمازش را سروقت بخواند و اهتمام داشته باشد که نمازش را سروقت بخواند، غم و غصه او برطرف می­شود.»

شما نمازتان را سروقت بخوانید، همه‌چیز درست می­شود. آبرو، عزت، قدرت، توان، فرزند، ثروت، همسر خوب، کار خوب به شما می­دهد. در مورد مسلمان صحبت می­کنیم؛ کسی که خدا را قبول دارد؛ قاعده خداوند را قبول دارد. چشم برزخی، طی الارض به شما می­دهد؛ تازه این­ها ساده­ترین چیزها هستند؛ شما چه چیزی می­خواهید که به شما بدهد؟ بالادستی چه چیزی می­خواهید؟

هیچ‌کدام از این حرف­ها، حرف آقای قاضی نمی­شود که سال گذشته گفتیم که فرمودند که: «هر فردی که به هر درجه از معنویت بخواهد برسد، نماز اول وقت بخواند، می­رسد و اگر نرسید، بر صورت من آب دهان خود را بیندازد.»


[۱] بحار الأنوار، جلد ۷۹، صفحه ۲۰۲

[۲] بحار الأنوار، جلد ۸۲، صفحه ۲۰۲

[۳] بحار الأنوار، جلد ۸۲، صفحه ۲۰۲

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی