۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » پادکست
  • شناسه : 5088
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
  • 1607 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«برکات امام جواد (ع)»

حضرت عیسی (ع) در بین انبیاء نماد برکت هستند و حضرت جوادالائمه (ع) در بین ائمه نماد برکت هستند.

یکی از راویان می­گویند از خدمت امام صادق (ع) سؤال نمودم که: «آقاجان آیه­ای که در قرآن می­فرماید: «وَ جَعَلَنِی مُبارَکاً أَیْنَ ما کُنْتُ»؛ منظور از مبارک چیست؟ حضرت فرمودند که مبارک؛ یعنی نفاع؛ یعنی انسانی که خیلی خیر او به دیگران برسد.» به قول امروزی­ها، دورریز ندارد. لغو و زائد ندارد. بی­خاصیت و بی­اثر ندارد. این می­شود بابرکت. این می­شود مبارک.

در قرآن کریم، نماد برکت، حضرت عیسی (ع) هستند. مبارک در بین شخصیت­های قرآنی به این شکل نیست که بقیه مبارک نیستند، آن شخصیتی که نماد برکت در قرآن به‌عنوان یک شخصیت دیده می­شود، حضرت عیسی (ع) هستند. حضرت عیسی (ع) در بین انبیاء نماد برکت هستند و حضرت جوادالائمه (ع) در بین ائمه، نماد برکت هستند.

شباهت­هایی با یکدیگر دارند که می­خواهم چندتایی از آن­ها را خدمتتان عرض نمایم و برخی از این شباهت­ها بسیار عجیب است. یکی از شباهت­های آن­ها در نماد برکت بودن آن­ها است. یکی دیگر از شباهت­های آن­ها، در کودکی به ولایت رسیدن آن­ها است و امتحان مردم این است که این کودک را به‌عنوان ولی خودشان قبول کنند. حضرت جوادالائمه (ع) در کودکی، امام می­شوند و حضرت عیسی (ع)، در کودکی پیامبر می­شوند. این هم شباهت دوم آن­ها بود.

شباهت سوم آن­ها این بود که هر دو مادر آن­ها منتظر آن­ها بودند و به مادر آن­ها بشارت داده‌شده بود. در مورد حضرت جواد (ع)؛ پیغمبر اکرم (ص) می­فرمایند که: «پدرم به فدای او؛ اگر حضرت مریم (س) به‌واسطه ملائکه خداوند به او بشارت می­دهد، مادر حضرت جواد (ع) به‌واسطه پیغمبر اکرم (ص) بشارت می­دهد و بعد بشارت را امام رضا (ع) به مادر حضرت جوادالائمه (ع) منتقل می­کنند.» درجه را ببینید که چقدر متفاوت است. او را ملائکه می­گویند که خداوند بشارت داده است به شما که مادر حضرت عیسی (ع) هستید؛ ولی در این‌سو پیامبر اکرم (ص) از سوی خداوند بشارت می­دهند و امام رضا (ع) منتقل می­کنند که شما مادر حضرت جوادالائمه هستید.

یکی دیگر از شباهت­های بین حضرت جواد (ع) و حضرت عیسی (ع) این است که هر دو مادرشان مقدس شدند، قدیسِ بودند.

یکی دیگر از شباهت­ها، شباهت پنجم حضرت جواد (ع) و حضرت عیسی (ع) این است که به هر دو تهمت زدند و به مادر هر دو  تهمت زدند. در سن چهل ‌وپنج الی چهل ‌وهفت‌سالگی که امام رضا (ع) بچه ­دار شدند، بچه که به دنیا آمد، دیدند پوست امام جواد (ع) به پوست امام رضا (ع) نمی­خورد. ایشان خیلی گندمگون بودند. یک عده گفتند که این فرزند شما نیست. همسر شما (العیاذ بالله) زنا کرده­ اند. سپس مردم ریختند و امام جواد (ع) را بر روی دوش خودشان گذاشتند و حضرت را بردند که به قیافه‌شناس نشان دهند. این بچه را به این قیافه‌شناس نشان دادند. قیافه‌شناس ­ها که نگاه کردند، همگی به سجده افتادند،

« وَ یَحْکُمَ مِنْ هَذَا الْکَوَاکِبِ الْعَظِیمُ؛ شما می­دانید که این بچه ­ای را که آورده‌­اید، چه کسی است؟ این ماه درخشان، این ستاره درخشان، چه کسی است؟» به خداوند قسم که نسب این کودک پاک است. از خوب مادر و پدری است. او از ذریه پیامبر (ص) است. او آدم بسیار بزرگی است و از نسل بزرگی است. از اصلاب و ارحام طاهره است. آنجا امام جواد (ع) که خردسالی ۲۵ ماهه (دو سال و یک ماه) بودند مانند عیسی بن مریم (ع) زبان به سخن گشودند.

یکی دیگر از شباهت­های جناب عیسی بن مریم (ع) با حضرت جوادالائمه (ع)، این بود که هر دو اختلافات علمی را حل کردند. یکی دیگر از شباهت­های آن­ها، مسیح بودن هردوی آن­ها است. هم وجود مبارک حضرت جوادالائمه (ع) و هم وجود مبارک حضرت عیسی (ع)، مسیح بودند.

مسیح به چه معناست؟ برای مسیح چندین معنا در نظر گرفته‌­اند. یک اینکه مادر او توسط هیچ مردی، مسح نشد. مستقیم از جانب خدا، گویا این بچه مسح شده خداوند است. یک معنای دیگر آن این است که آن‌قدر پاک و قدیسِ بود، همه می­آمدند تا او را مسح و تبرک کنند. یک معنای دیگر آن این است که او به هر فردی که دستش می­رسید، او را زنده می­کرد و شفا می­داد.

یکی دیگر از شباهت ­های آن­ها این بود که هردو اهل نماز و زکات بودند. حضرت عیسی (ع) فرمودند که: «أَوْصانِی بِالصَّلاهِ وَ الزَّکاهِ ما دُمْتُ حَیًّا؛ خداوند من را به نماز و زکات سفارش کرده است تا وقتی‌که زنده هستم.» یعنی این دو کار از کارهایی هستند که باید مداوم آن­ها را بیست‌وچهارساعته، انجام دهم. تا زمانی که زنده هستم، باید این دو را انجام دهم. در سیره امام جواد (ع) این دو مورد بیشتر از سایر موارد موج می­زنند. یکی دیگر از شباهت­های آن­ها این بود که هرکجا که به این دو نفر منصوب شد، متبرک شد.

دیدگاه خود را بنویسید: