۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » پادکست
  • شناسه : 4952
  • 17 فروردین 1400 - 15:14
  • 1978 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست:

«بیا تو دریا»

اول غیبت از طرف خداوند بود. خداوند مصلحت دیدند که حضرت یک دوره کوتاهی غایب شوند. دیگر طول کشیدنش «غیبَتُهَ مِنّا؛ غیبتش از جانب ما است.» ما غایبش کردیم. خودش غایب نشد. کل سیستم عالم معطل من و شما است. ما هم چطور؟ یعنی حضرت نشسته­اند دوازده قرن است و نگاه می­کنند. همین تعبیری که خودشان به‌کاربرده‌اند، «اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ؛ دل­هایشان اگر با من یکی شود، تأخیری ندارم.» حضرت اصلاً گیر ظلم ظالمان نیستند. این را خیالتان راحت باشد. همیشه ظالمین تا جایی که توانسته ­اند ظلم کرده ­اند. ما واقعاً باید تمرین کنیم که بتوانیم برای یکدیگر بمیریم و این کار بسیار سختی است و این امتحان اصلی ما است. اگر این امتحان را پس دادیم، حضرت می­آیند.

این روایت را سدیر صیرفی نقل می­کند که «قُلْتُ ابی عبدالله علیه السَّلَامُ: إِنِّی أللقَی الرَّجُلِ لَمْ أَرَهُ؛ گویا من یکی را گاهی می­بینم که قبلاً او را ندیده­ام»؛ «وَ لَم یَرَنی؛ او هم من را قبلاً ندیده است.» «فیما مَضَی قَبلَ یَومِهِ؛ تا قبل از آن روز همدیگر را ندیده ­ایم.» «فُاُحبُّه ُحًبّا َشدیدا؛ یک‌زمانی می­بینیم که آن را خیلی دوست داریم و قبلاً همدیگر را ندیده­ ایم.» این فرد زمانی که او را می­بیند، می­گوید من چقدر او را دوست دارم و زمانی که باهم صحبت می­کنند می­گوید یک حس متقابلی است. به‌شدت همدیگر را دوست دارند. «وَ یُخْبِرُنِی انْهَ یَجِدْ لِی مِثْلَ الَّذِی أَجِدُ لَهُ؛ بعد می­گوید من هم نسبت به شما همین حس را دارم.» این یعنی چه؟ به چه شکل است؟ حضرت فرمودند: «صدقت یا سریر! درست است سدید.»

«إنَّ سُرْعهَ ائْتِلاَفِ قُلُوبِ الأبْرَارِ إذا الْتَقَوا ـ وَ إنْ لَمْ یُظهِرُوا التَّوَدُّدَ بأَلْسِنَتِهِمْ ـ کَسُرْعَهِ اخْتِلاَطِ ماءِ السَّمَاءِ بِماءِ الأنْهَار؛ِ دو برادر زمانی که به هم می­رسند، انگار دو قطره از آسمان به دریا می­رسند.» متوجه شدید که چه چیزی شد؟ حتی اگر ابراز محبت با زبان به یکدیگر نمی­کنند، دو مؤمن با یکدیگر قهر می­کنند، از دایره ولایت الهی خارج می­شوند. دیگر این افراد ولایت خداوند را ندارند، ولایت ابلیس است. می­شود از این قطره جدا شوید ولی چه زمانی؟ زمانی که از دریا جدا شوید. متوجه این صحبت­ها می­شوید و لذت آن را می­برید؟ از او قهر می­کنید، از او قهر نکرده­اید بلکه از خداوند و امیرالمؤمنین و اهل‌بیت بریده­اید که از او بریده­اید؛ چون او وصل بود.

آقا این اصل بود؟ این در گند و کثافات بود.

بله در دریا آن‌قدر قطرات راداریم که نفت گرفته است، آشغال گرفته است؛ ولی قطره است و برای دریا است. تمام گیر حضرت هم این است که ما باید با یکدیگر خوب شویم. باید تمرین کنیم که به این دوره نزدیک شویم. باید با یکدیگر یکی شویم. باید بفهمیم که با همدیگر یکی هستیم. ما همگی قطرات یک دریا هستیم که زمانی که کنار یکدیگر جمع شدیم، آن دریا نامش امام زمان (عج) است. از اضافه گِل ما خلق کرده­ای، یعنی چه؟ «وَ إِنْ بَعُدَ ائْتِلَافٍ قُلُوبِ الْفُجَّارِ إِذَا الْتَقَوْا؛ فجّار زمانی که به یکدیگر می­رسند، دل­هایشان چه میزان با یکدیگر فاصله دارد؟؛ وَ إِنْ أَظْهَرُوا التَّوَدُّدُ بِأَلْسِنَتِهِمْ؛ خیلی باید قربان صدقه یکدیگر بروند.»

مؤمنین بدون اینکه با یکدیگر اصلاً حرفی بزنند، مانند قطره دریا به یکدیگر می­‌چسبیدند و به یکدیگر متصل می­شدند. این افراد دو ساعت هم قربان صدقه یکدیگر بروند، نسبت آن­ها به یکدیگر «کَبُعْدِ الْبَهَائِمِ مِنَ التَّعَاطُفِ؛ نهایت نسبت آن­ها با یکدیگر، نسبت گاو و گوسفندی است.» تا حالا دیده­ اید یک گوسفند فدای گوسفندان دیگر شود؟ این افراد رابطه‌­ی آن­ها رابطه­‌ی حیوانی است. منافعی با یکدیگر دارند. بله خرس­ها هم هوای زنبورها را دارند.

این روایت محشر است. چرا این رابطه این میزان غریب است؟ کاغذها را آورده­ اند و گفته ­اند یک جمله طلایی به ما بدهید. حضرت یک جمله گفتند. فرمودند: «کُنْ مُحِبّاً لآِلِ مُحَمَّدٍ وَ إِنْ کُنْتَ فَاسِقاً وَ مُحِبّاً لِمُحِبِّیهِمْ وَ إِنْ کَانُوا فَاسِقِینَ؛ اهل‌بیت را دوست داشته باشید، حتی اگر فاسق هستید، محبین اهل‌بیت را دوست داشته باشید، حتی اگر فاسق هستند.» این جمله طلایی امام رضا (ع) به جماعت غیر شیعه نیشابور است. آمده­اند و گفته ­اند یک جمله طلایی بفرمایید.

بیا داخل دریا.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی