۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
 • شناسه : 3948
 • 17 بهمن 1399 - 9:04
 • 1601 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«جایگاه اراده در مناجات»

هر سالک عاشقی به هر مقام معنوی و کمالی نائل آمد، از همت بلند و اراده و استقامت قوی بوده است.

«وَ أنَّکَ لا تَحْتجِبُ عَنْ خَلْقِکَ لا أنْ تَحجُبَهُمُ الأعمالُ السَّیِّئَهُ دُونَکْ؛ هیچ حجابی بین تو و ما نیست، ما باکارهایمان است که حجاب می­شویم.»؛ «وقَد عَلِمتُ أنَّ أفضَلَ زادِ الرّاحِلِ إلَیکَ؛ خدایا من می­دانم که بالاترین توشه کسی که می­خواهد به سمت تو حرکت کند و سیر و سلوک کند، عَزمُ إرادَهٍ یَختارُکَ بِها». اراده­ای داشته باشیم که در همه‌جا تو را انتخاب کنیم و پای تو بایستیم. این را اگر کسی داشته باشد، عارف می­شود. این را اگر کسی داشته باشد، در کربلا شهید می­شود. این را اگر کسی داشته باشد به هر جا که بخواهد می­رسد.

مناجات من در دلم به‌واسطه عزم و اراده من است که دلم با تو حرف می­زند.

چقدر این تعابیر دیوانه کننده هستند. «وَقَد ناجَاک بِعَزمِ الإرادَهِ قَلبِی؛ مناجات من در دلم به‌واسطه عزم و اراده من است که دلم با تو حرف می­زند.»؛ اصل مناجات هم همین است و نه اینکه کاغذ در دست بگیرید و بلندبلند بخوانید. اگرچه آن‌هم ثوابی دارد؛ ولی از آن چیزی گیر انسان نمی­آید. می­دانید مناجات چیست؟ در دوگانه زمانی که قرار می­گیرید و آنگاه بادلتان می­ایستید و باخدا صحبت می­کنید. با تصمیم و اراده خود باخدا صحبت می­کنید. نماز صبح می­خواهید بلند شوید؛ چرا باخدا مناجات نمی­کنید؟ این زنگ که می­زند، خدایا تو می­دانی که من بسیار خوابم می­آید؛ ولی به خاطر تو بلند می­شوم.

حالا نیاز نیست که از ابتدا انسان به خودش فشار بیاورد و در حدی که لازم است، کافی است.

اینجا جای مناجات است و با عزم و اراده خود باخدا صحبت کنید و بعد ببیند آن نماز چگونه نمازی می­شود. ما نمازهایمان هم با بی‌ارادگی است. اصلاً خدا به نحوی طراحی کرده است که اراده ما را قوی کند و ما آن را به نحوی طراحی می­کنیم که اصلاً اراده را کاری با آن نداشته باشیم. اصلاً ما خیلی عجیب هستیم.

خدایا من می­دانم که بالاترین توشه کسی که می­خواهد به سمت تو حرکت کند و سیر و سلوک کند، «عَزمُ إرادَهٍ یَختارُکَ بِها»

عاقبت دست بر آن سرو بلندش برسد هر که درراه طلب همت او قاصر نیست

در شرح این عبارت مرحوم آیت اله پهلوانی تهرانی که یکی از عرفای بزرگ زمانه بود، در کتاب جمال آفتاب جلد دوم، صفحه ۳۹۸، چنین می­نویسد که جمله را دقت کنید که بسیار زیبا است؛ «آری؛ هر سالک عاشقی به هر مقام معنوی و کمالی نائل‌آمده، از همت بلند و اراده و استقامت قوی بوده است».

آقای بهجت چطور شد که آقای بهجت شدند، قاسم سلیمانی چطور شد قاسم سلیمانی شدند؟ جوانان دهه هفتادی که می­روند و شهید می­شوند، انسان می­ماند که یک‌مرتبه پای یک اراده قوی و محکم می­ایستند. یک‌شب، اراده انسان را می­برد.

اراده­ای داشته باشم که همه‌جا تو را انتخاب کنم و پای تو بایستم. این را اگر کسی داشته باشد، عارف می­شود. این را اگر کسی داشته باشد، به هر جا بخواهد می­رسد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۲ دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب ارزنده شما

  اینجانب با گوشی ایفون ۴ نمیتوانم سخنرانی ها را دانلود و یا اجرا کنم ایا مشکل از سایت شماست یا گوشی من ؟
  در سایر سایتها مشکلی ندارم

  • با سلام، تمامی لینک های دانلود صحیح و درست میباشند.با دستگاه دیگری تلاش کنید.سایت هیچ گونه مشکلی ندارد.

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی