۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سخنرانی » سلسله مباحث منبری
  • شناسه : 1269
  • 06 خرداد 1399 - 10:28
  • 1657 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

بسم الله الرحمن الرحیم

در بین مردم کوفه سه انگیزه وجود داشت که باعث شد از امام حسین ع دعوت کنند:

۱: اول دعوت شیعیان خالص امام ع از ایشان بود که با انگیزه تشکیل حکومت حقه توسط اهل بیت ع بود.

۲: دومین انگیزه آن ها به خاطره سرخوردگی از حکومت اموی بود، به همین دلیل خواستار حکومت امام ع بودند.

۳: سومین انگیزه آن ها نیز انگیزه اقلیمی و سیاسی بود، زیرا پاییتخت به شام منتقل شده بود و به جای کوفه، مرکز قدرت و ثروت گشته بود؛ بنابراین انگیزه ی تعداد زیادی از کوفیان که برای امام دعوت نامه فرستادند این بود که امام به کوفه آمده وتشکیل حکومت دهد تا دوباره کوفه تبدیل به مرکز خلافت ، قدرت و ثروت شود.

دکتر شهیدی نیز در کتاب “پس از پنجاه سال” انگیزه اصلی کمک مردم کوفه به امیرالمومنین ع در جنگهای جمل و صفین را انتقال پاییتخت از حجاز به کوفه و نشان دادن سلطه ی خود به شام ، تحلیل می کنند.

درواقع کوفه و شام دو جناح و دو قطب سیاسی و اقتصادی منطقه بودند ، بنابر این تحلیل مردم کوفه علاقه مند اهل بیت بودند اما متاثر از این علاقه امام حسین ع را دعوت نکردند بلکه به خاطر برتری طلبی و دعواهای جناحی خودشان بود که ایشان را دعوت کردند!

شامیان از ابتدا تربیت شده بنی امیه بودند و کوفیان تربیت شده اهل بیت ع، ولی از عجایب آنکه اهل بیت را کوفیان کشتند و نه شامیان!
خطبه هایی که اهل بیت در کوفه و شام ایراد کردند نیز بسیار جالب توجه است، که در کوفه تماما مذمت و سرزنش آن مردم است اما خطبه ای که حضرت زین العابدین ع در شام خواندند تماما به معرفی خود و خاندان و نسب مبارکش برای آن مردمان اختصاص دارد زیرا آن ها تربیت شده معاویه بودند و با دروغ های او نسبت به خاندان عترت رشد کرده بودند، اما کوفیان نسبت به فضائل این خاندان ناآگاه نبودند.

تنها یک نفر امام حسین ع را به شهادت نرساند بلکه تمام کوفیان در این امر شریک بودند، امام حسین ع هنگامی که علی اصغر ع در آغوش ایشان به شهادت رسید، سر به آسمان بلند کرده و فرمودند: خدایا هیچ فرمانروایی را از ایشان خشنود نساز زیرا آن ها همگی ، ما اهل بیت را کشتند، [اللهم..لَا تُرْضِ الْوُلَاهَ عَنْهُمْ أَبَداً فَإِنَّهُمْ دَعَوْنَا لِیَنْصُرُونَّا ثُمَّ عَدَوْا عَلَیْنَا فَقَتَلُونَا] ( الارشاد،ج۲، ص۱۱۱)

بر اساس تحلیل جامعه شناسی دو شاخص در پیروزی یا شکست یک انقلاب مطرح است، اول اینکه هدف از انقلاب چیست؟ دوم اینکه این هدف چقدر برای ما هزینه خواهد داشت؟ کوفیان به منظور رقابت و تقابل با شام تصمیم به دفاع از امام حسین ع داشتند اما در ادامه (با تهدیدهای مالی و جانی که عبیدالله بن زیاد کرده بود) متوجه شدند که این کار برای آن ها هزینه بسیاری خواهد داشت ، به این ترتیب از یاری امام دست کشیده و بالعکس برای جلوگیری از آن هزینه های احتمالی و بعضا دروغین به منظور کشتن امام صف کشیدند!

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی