۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 4426
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  • 341 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست:

«خمس (حوزه‌های علمیه)»

یک بخش از هزینه ­های خمس، مربوط به حوزه ­ها است. برخی از افراد و شخصیت ­های علمی الازهر آمده بودند و حوزه علمیه قم را دیده بودند ، گفته بودند که شما به چه شکلی این حوزه را اداره می­کنید؟

گفته بودند که شخصیت نخبه­ های دینی ما در اثر این پولی است که گردش اقتصادی از یک ‌پنجم مازاد درآمد سالیانه مردم است و هیچ وابسته به هیچ نهاد و ارگانی نیست. فقط وابسته به مردم است و فقط نسبت به مردم پاسخگو است. از اغنیاء می­گیرد و به فقرا می­دهد.

می­گوید این­ها به قول ما کف و خون قاتى کرده بودند. آیت‌الله مکارم می­فرمایند که یکی از آن­ها گفته بود که اگر من به کشورم برگردم، ما تبلیغ می­کنیم که ما نظام علمی خودمان را به این شکل و با پولی که از سمت مردم جمع می­شود، اداره کنیم؛ چون معمولاً نهادهای علمی در دنیا وابسته به حکومت ­ها و نهادهای قدرت هستند و این می­شود وضعیت فعلی ما، این الازهر مصر و این دانشگاه‌­های مختلف دنیا است و یک تشر هم زده شود، ساکت می­شوند.

تنها مکانی که چهارده قرن است که هرچه حکومت، رئیس‌ها و دولت­ ها که آمده ­اند و رفته ­اند و این­ها به هیچ‌یک تن نداده­ اند، حتی نسبت به حکومت آخوندی، حوزه علمیه بوده است.

در همین زمان حال هم حوزه علمیه، بهترین و بیشترین انتقادات را نسبت به حکومت خودمان دارد و مراجع عظام تقلید، انتقاداتشان نسبت به حکومت آزادانه و راحت است. همین حکومتی که به‌اصطلاح حکومت آخوندی به‌حساب می­آید. این آزادگی و حریت به اینکه هیچ‌گاه دست آن­ها در جیب هیچ‌یک از حکومت­ها نبوده است و همیشه از طرف مردم تأمین‌شده‌اند.

این نکته عجیبی است در مورد ساختار اقتصادی حوزه­ ها که البته خمس لزوماً در حوزه­ها مصرف نمی­شود و یک‌بخشی از هزینه­ های خمس مربوط به حوزه­ ها است و تربیت این افرادی که مبلغین دین هستند و شخصیت­ های نخبه دینی ما در اثر این پولی است که  گردش اقتصادی از یک‌پنجم پول مازاد درآمد سالیانه مردم است.

دیدگاه خود را بنویسید: