۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 4405
  • 13 اسفند 1399 - 23:04
  • 2177 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

« رسوب ­زدایی از رزق »

فرمود اگر خمس و زکات داده شود، یک فقیر در کره زمین پیدا نمی‌­شود.

زکات برای اصل مال است که بیشتر در فضای دامداری و کشاورزی است؛ ولی خمس نسبت به سود مال است. اضافه بر آن مال است و آنکه از مال، ارزش‌افزوده‌ای که داشته است. یک‌پنجم آنکه در سر سال مانده است که این را برای ما طراحی کرده است که هم برای ما رشد معنوی می­آورد و هم جهاد است. جهاد با مال است. تمام آن آثار و برکاتی که در جهاد است، در اینجا هم وجود دارد.

فرمود اگر خمس و زکات داده شود، هیچ فقیری در کره زمین پیدا نمی­شود. هیچ تلفات و آسیب­های زمینی و آسمانی به اموال شما نمی­رسد. بالاخره بلاها را دور می­کند. رزق در وادی رزق را زیاد می­کند. خداوند دیده است که اگر رزق بخواهد تمیز شود و رسوب­گیری شود تا رزق خوب جاری شود، باید این اضافات گرفته شود. این اضافات در قالب زکات و خمس گرفته می­شود.

دیده است اگر نسل ما و مال ما بخواهد برکتی پیدا کند، شخصیت ما رشد داشته باشد؛ «تَثْبِیتاً لا أَنْفُسِهِمْ» که در مورد زکات داریم؛ انسان به یک ثبات شخصیتی می­رسد. انسان ­هایی که اهل زکات هستند به یک ثبات شخصیتی می­رسند؛ چون از تعلقات درمی‌آیند. یکی از کارها و راه‌های ثبات شخصیتی، از دوقطبی بودن خارج شدن است. از تَلَوُّن، جابجایی، رنگ‌به‌رنگ شدن و هرروز یک‌طرف بودن، انسان بخواهد خارج شود، راه آن زکات است.

زکات برای اصل مال است؛ ولی خمس نسبت به سود مال است. این اضافه­ ها را از مال خود دور کند. که قبلاً بحث انرژی را هم داشتیم. این انرژی اضافی را زمانی که بگیرد، مسیر و شخصیت ثابتی پیدا می­کند. خوب این هم از آثار و برکات خمس و زکات است. خدای متعال همه این­ها را لحاظ کرده است. یک معجونی از آثار فوق‌العاده در دنیا و آخرت و کمالات انسانی را لحاظ کرده است و در قالب یک دستور جزئی کوچک به ما داده است که این تکلیف الهی می­شود. خوب ما احساس می­‌کنیم که مدام می­‌خواهند ما را بگیرند و ببرند و اذیتمان کنند و در مقابل پای ما سنگ‌اندازی کنند. این­ها به دلیل فهم اندک ما است.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی