۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » پادکست
  • شناسه : 4842
  • ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۷
  • 1381 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«در چه حدی هستی؟»

این با شما بودن حاجت اصلی است. هر کس در حد چیزهایی است که می خواهد. کلاس آدم به تمنیات آدم است. ما برنامه هایی نگاه می کنیم که فقر باطنی ما را برطرف کند؛ نیاز ما را برطرف کند. آدم از مصرف محصولاتی که دارد می‌تواند بفهمد در چه حدی است، از انسی که دارد می‌تواند بفهمد کلاسش چند است، از خواسته هایی که دارد می تواند بفهمد چه کاره است.

یکی از عبّاد بنی اسرائیل ده ها سال عبادت می کرد؛ بدون وقفه، استراحت و تعطیلی؛ ملائکه گفتند که: «خدایا این بنده ات خیلی زیاد عبادت می کند؛ چگونه میخواهی به او ثواب بدهی؟» خداوند فرمود که: «بروید از او بپرسید تا ببینید که در چه سطحی است.» ملائکه آمدند به او گفتند که: «حاجت تو از خدا چیست؟» گفت: «خیلی از حاجت سر در نمی‌آورم. چیز خاصی نمی خواهم فقط اینجا که من عبادت می کنم بهار که می‌شود علف ها در می‌آید و پاییز خشک می‌شود؛ ای کاش! خدا با خرش بیاید و خر خدا اینجا بچرد تا این علف ها اسراف نشود.» ملائکه برگشتند که خدای متعال فرمود: «حالا دیدید عقلش در چه حدی بود. من به میزان عقل آدم به او اجر می‌دهم.» سطح عقل عابد را چگونه به ملائکه فهماند؟ از حاجت و خواسته او؛ یعنی از او بپرس خواسته تو چیست تا عقلش معلوم شود در چه حد است.

 کلاس زائر امام حسین که آن آثار بر او وارد می شود چیست؛ چند تا حاجت در زیارت عاشورا دارد.

«اَنْ یَجْعَلَنی مَعَکُمْ فِی الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ؛ می خواهم در دنیا و آخرت با شما باشم.»

«وَاَنْ یُثَبِّتَ لی عِنْدَکُمْ قَدَمَ صِدْقٍ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَهِ؛ پای مرا ثابت کن که قدم صدا باشد در نزد شما در دنیا و آخرت.»

«وَ اَسْئَلُهُ اَنْ یُبَلِّغَنِی الْمَقامَ الْمَحْمُودَ لَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ؛ مقام محمود به سنگینی دارد.»

«وَ اَنْ یَرْزُقَنی طَلَبَ ثاری مَعَ اِمامٍ هُدیً ظاهِرٍ ناطِقٍ (بِالْحَقِّ) مِنْکُمْ؛ می خواهم منتقم شما باشم کنار امام زمان.»

 با شما بودن حاجت اصلی و جدی است. رتبه بندی ما در حرم امام رضا (ع) که برای زیارت می رویم بر اساس خواسته ها و حاجات است. بعضی آخر حاجت آنها خوردن غذای حضرتی است و بیست سال برای اقوام و آشنایان این مطلب را تعریف می کنند.

۲ دیدگاه

  1. سلام برای منم تبرکی امام رضا علیه السلام یه حاجته در کنار بقیه حاجات

  2. مثل همیشه تاثیر گذار و عالی
    درود و رحمت فراوان بر شما،

دیدگاه خود را بنویسید: