۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 3886
  • 15 بهمن 1399 - 21:51
  • 2752 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«شناخت امیرالمؤمنین»

ما نیاز به فیلم سینمایی ۲۴ ساعته از امیرالمؤمنین داریم. هالیوودی­ها چه‌کار می­کنند؟ سوپرمن نشان می­دهند. بت من نشان می­دهند. نمی­نشینند و برای ما یکسری از مفهوم­ها را بگویند. چرا برخی از افراد زمانی که امیرالمؤمنین را می­دیدند، زده می­شدند؟ شما فکر می­کنید هر فردی که امیرالمؤمنین را می‌دید، عاشق امیرالمؤمنین می­شد؟ بفرمایید عزیزان پاسخ من را بدهید؟ هر فردی که امیرالمؤمنین را می­دیدند، عاشق ایشان می­شدند؟ قبول دارید برخی از افراد که امیرالمؤمنین را دیدند، زده شدند؟ نفرت پیدا کردند؟

این را که قبول دارید. چرا مگر و چه می­دیدند؟ حساب‌وکتاب کارهای امام علی (ع) را نمی­فهمیدند. همسر پیغمبر سوار بر شتر، شتر برند، جمل، سرخ‌مو، خوشگل، مثلاً با شاسی‌بلند رئیس‌جمهور سابق میان تظاهرات به میدان بیاید. این خیلی است و مردم در اصطلاح شیر می­شوند، ملت را به شور آورد و جنگ شد و ده هزار نفر کشته شدند. همسر پیغمبر وسط میدان است و می­خواهند دستگیرش کنند. خیلی سخت است.

جلسه قبل اگر خاطرتان باشد در مورد واکنش­های معصومانه صحبت کردیم. اگر من و شما باشیم در این حالت چه‌کار می­کنیم؟ حجت‌الاسلام عالی: «زمانی که امام زمان (عج) تشریف می­آورند و از مکه ظهور می­کنند، فریاد «أَنَا بقیه اللَّهُ» سر می­دهند و سیصد و سیزده نفر که هسته مرکزی حکومت را تشکیل می­دهند؛ مثل برق خودشان را به حضرت می­رسانند که این در روایات ما موجود است. من از شما سؤال می­کنم، این سیصد و سیزده نفر کار و زندگی نداشتند؟ خوب این افراد در این دنیا در حال زندگی بودند. این خانم بنا به احکام ما حکمشان چه بوده است؟ شما بفرمایید. محارب به‌حساب می­آیند. حکم محارب چیست؟ اعدام و تازه اعدام هم کمترین آن است. دست‌وپا را باید به‌صورت مخالف قطع کنند.

امیرالمؤمنین با همسر پیغمبر چه‌کار کردند؟ برادر این خانم جزء سپاه امیرالمؤمنین و به نام محمد بن ابی بکر بود. حضرت به محمد بن ابی بکر فرمودند: «خواهرتان در میان نامحرمان هستند و خودتان می­روید و تحویلشان می­گیرید.» این خانم به‌محض رسیدن به بصره مردم آمدند، چون ایشان را می­شناسند و اطراف او شلوغ شد. این خانم چه چیزی گفت؟ این عدالت و حکومت علی بود. زن پیغمبر را میان چهل نفر نامحرم به بصره آورده است و شروع به دادوفریاد کردن نمود. این چهل نفر نقاب را کنار زدند و عمامه را برداشتند، و صورت و هیکل آن­ها و بعد مشخص شد که این افراد زن بودند. کمی نگاه کرد و گفت من را به خانه ببرید. این‌که محارب است و حکمش اعدام است به قصر می­برند. در حکومت علی هم دانه‌درشت‌ها و افراد چپاولگر و گردن‌کلفت‌ها هستند.

حساب‌وکتاب کارهای علی را نمی­فهمم.

حجت‌الاسلام عالی: «این سیصد و سیزده نفر کار وزندگی نداشتند؟ جواب این است که چرا کار وزندگی داشتند ولی تعلقات نداشتند. آن‌قدر برای کمک دادن به ولی خدا آماده بودند که به‌محض شنیدن صدای امام مانند برق به کمک می­روند. اگر قرار باشد که بروند و تازه شال و کلاه کنند و کارهایشان را انجام دهند و در آخر به امام زمان (عج) برسند که دیگر آن زمان آن سیصد و سیزده نفر نمی­شوند.»

ما تا امیرالمؤمنین را نفهمیم، ظهور امام زمان (عج) برای ما خیلی اتفاق خطرناکی است؛ چون به‌یک‌باره دچار تشویش می­شویم؛ به‌عنوان‌مثال زمانی که حضرت می­آیند، آدم دارای اعتبار به را قصر ببرند و افراد ضعیف را شلاق بزنند. حضرت ظهور نکردند، لطف خداوند به من است. حضرت بخواهند بیایند و مثلاً من هم بروم و در آنجا دوتا شمشیر بزنم و به‌یک‌باره رو درروی امام زمان (عج) دربیایم.

ما نیاز به گفتن از امیرالمؤمنین داریم. اگر برای ظهور فعالیت می­کنیم و اگر ظهور را می­خواهیم، اگر عاشق به درک دوران حضرت هستیم باید ابتدا به تاریخ و زمان امیرالمؤمنین برویم در آنجا خودمان را بسازیم و ببینیم چند مرده حلاج هستیم و چه‌کاره­ایم.

حجت‌الاسلام عالی: «آنجا که ولی خدا تو را دعوت کرد اگر یک‌لحظه تأخیر بیندازی، ممکن است عقب بیفتید. گاهی اوقات یک تعلق انسان را زمین­گیر می­کند و این خیلی خطرناک است. ماشین برای حرکت کردن نیاز دارد تا تمامی قسمت­های آن سالم باشد؛ ولی برای زمین­گیر شدن آن تنها یک عیب کافی است. برای حرکت باید تمام قسمت­های آن سالم باشد؛ ولی برای ماندن، یک تسمه آن پاره شود، کافی است که زمین­گیر شود. ما نیاز به دیدن امیرالمؤمنین داریم و باید به‌گونه‌ای در خصوص امیرالمؤمنین صحبت کنیم که ببینیم.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی