۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 4685
  • 01 فروردین 1400 - 11:15
  • 1453 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«لیله الرغائب»

شب اول ماه و ماه رجب، به قول آن استاد بزرگ که می‌­فرمود:

«ماه رمضان آخرِ کار،مزد می­‌دهند، شب عید فطر؛ ولی در ماه رجب اول ماه مزد می­‌دهند، لیله الرغائب

خیلی حرف است و می­خواهد بگوید که این ماه چقدر عظمت دارد. همان اولی که انسان وارد می­شود و شروع به کار می­کند، تمام سهمیه انسان را می­دهد. همان اول کار، لیله الرغائب است و رغائب را نباید از تلویزیون و این‌جور مسائل یاد گرفت که گفته‌­اند شب آرزوها؛ شب آرزوها نیست و بعد بیایند در خیابان­‌ها و سؤال کنند که آرزوی شما چیست و آن­‌ها هم بگویند که آرزوی من این است که ماشین پورشه داشته باشم و این می­شود شب لیله الرغائب و می­گوید بروید و در این شب از خداوند بخواهید تا بگیرید! این­ها همگی بازی است.

لیله الرغائب؛ اول‌از همه رغبت بخواهید؛ رغبت به خداوند؛ نفس ما به عالم آخرت رغبت داشته باشد. رغبت ضد چه چیزی است؟ ضد زهد است. زهد و رغبت؛ انسان نسبت به هر چیزی که رغبت داشته باشد نسبت به ضد آن، زهد دارد؛

یعنی رغبت به آخرت می­شود زهد به دنیا؛ رغبت به دنیا می­شود زهد به آخرت. شخصی که به دنیا متمایل شود؛ یعنی از آخرت روی‌گردان است و اگر به آخرت متمایل شود از دنیا روی‌گردان است؛ یعنی دل انسان متوجه به این حرف‌ها نیست. برای او بازی است؛ اینکه مردم سر و دست می­شکنند برای او بازی است. لیله الرغائب زمان چه چیزی است؟ زمان رغبت است، از خداوند رغبت به آخرت بخواهید. زهد از این دنیا بخواهید. چقدر مگر دیگر هستیم؟

سر و ته آن مگر چقدر فرق می­کند؟

دیدگاه خود را بنویسید:

۲ دیدگاه

  1. با سلام و عرض خسته نباشید
    در این نوشته غلط وجود دارد، لطفا اصلاح بفرمایید.
    رغبت به آخرت می­شود زهد به دنیا؛ رغبت به دنیا می­شود زهد به دنیا. شخصی که به دنیا متمایل شود؛ یعنی از آخرت روی‌گردان است و اگر به آخرت متمایل شود از آخرت روی‌گردان است

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی