۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » پادکست
  • شناسه : 4605
  • 29 اسفند 1399 - 0:25
  • 3358 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

کاظم به چه معناست؟

کاظم به چه معناست؟ یعنی چاهی که به‌سختی بتوان از آن آب خارج کرد.

ما چه چیزی می­گوییم؟ فروخورنده خشم! این ترجمه خنده ­دار است.

کاظم به چه معناست؟

در معاجم، کتاب لغت گفته­ اند که: « إذا کَظَمَ قِرْبَتَهُ إِذَا شَدَّ رأس‌ها؛ کسی که سر رأس مَشک خود را محکم می­بندد، به او کَظَمَ قِرْبَتَهُ می­گویند؛ این کاظم است»؛ مشک خود را کظم می­کند.

وقتی جوری رفتار می­کند که قطره­ای آب از مشک خارج نشود، او را کاظم می­گویند.

دقت فرمودید که کاظم به چه معناست. چاهی که به‌سختی می­توان از آن آب خارج کرد. آن‌قدر که بالای چاه تنگ است و نمی­توان از آن مشک انداخت و آب را بالا کشید که به آن الکاظمه به می­گویند.. این چاه کاظم است از آن چیزی خارج نمی­شود. فروبردن خشم کجا و این کجا! چقدر تعبیر دقیق است.

در قرآن هم «الْکاظِمِینَ الْغَیْظَ» که وجود دارد؛ یعنی فردی که زمان خشم یک‌ذره از خودش چیزی را بروز نمی­دهد. یک‌زمانی است که صبر می­کند؛ یک‌زمانی است که حلم می­ورزد؛ یک‌زمانی است که کظم می­کند. یکسر سوزن بروز نمی­دهد. امام کاظم علیه السلام با کظم‌اش شیعه را به طرز استثنائی و اعجاب‌آور حفظ می­کند.

رهبری: در روایت دارد که کسی از اصحاب گفت که این جوان این فرزند، موسی بن جعفرعلیه السلام این مسئولیت را برعهده‌گرفته است، درحالی‌که «وَ سَیفُ هارونَ تَقطُرُ دَما؛ خون از شمشیر هارون می­چکد»، یک همچنین وضعیتی. این بزرگوار توانستند در همان شرایط دشوار، خط روشن سیره­ ی نبوی و معارف قرآنی و اسلامی را در بین جامعه ­ی مسلمین توسعه بدهند و دل­ها را به مکتب اهل‌بیت و خاندان پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم نزدیک کنند.

امام کاظم علیه السلام با کظم‌اش شیعه را حفظ می­کند.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی