۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 5959
  • 21 شهریور 1400 - 16:41
  • 4843 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

«متن پادکست»

با کنترل قرب حاصل می‌شود تا اینکه زانوهایت به زانوهای ابراهیم خلیل می رسد، یعنی اینقدر نزدیک می شوید.

«وَ مَن صامَ شَهر رمضان؛ اگر کسی ماه رمضان را روزه بگیرد؛ فی اِنصاتِ و سکون؛ سر و صدا نکند،» حرف بیخود نزند، و زبانش را کنترل کند و فریاد نزند که ایها الناس ما روزه هستیم. روزه باشیم؛ نه اینکه یک تشنگی و یک گرسنگی کشیده باشیم و نتیجه ای نگرفته باشیم.

تمام این ها حق زبان است؛ صمه کند و ریا نکند؛ نه دلی را بسوزاند و نه دلی را بشکند. بعضی ها عصبانی می شوند، نمی دانم این از سرِ خورد و خوراک است که چهار ساعت به آدم نمی رسد، جیغ و داد می‌زند و عصبی می شود و ظرف ها را می شکند، اصلاً این چه روزهایی است؟ حالا اتفاقاً روزه واجب هم بگیرد.

ولی حالا روزه اثرش لطافت است.

حضرت حق می فرماید «الصَّوْمُ لِی وَ أَنَا أجْزَی بِه؛ روزه را برای من می گیرند و من هم مزدشان هستم، هر کس روزه را برای من بگیرد من مزدش هستم. اگر روزه را برای خدا می‌گیرید، خدا مزد شما است. یعنی هر چی بخواهید به شما می دهد، خیلی است.

هرچه روزه می‌گیرد، زمخت تر می‌شود، این چگونه است؟

«مَنْ صَامَ شَهْرَ رَمَضَانَ فِی إِنْصَاتٍ وَ سُکُونٍ وَ کَفَّ سَمْعَهُ وَ بَصَرَهُ وَ لِسَانَهُ مِنَ اَلْکَذِبِ وَ اَلْحَرَامِ وَ اَلْغَیْبَهِ وَ اَلْأَذَى قُرِّبَ یَوْمَ اَلْقِیَامَهِ»

گوش و چشم و دامنش را کنترل کند و اعضای بدنش را از دروغ، گناه وغیبت برای تقرب به خدا کنترل کند( برای اینکه به خدا نزدیک شود) خدا او را به خودش نزدیک می کند. این دیگر جزء مقربین شد، به خودمان نزدیکش کردیم، این خیلی است، قرب.

فرمود حضرت موسی می گوید: «قربناه نجیا؛ همه این داد و دعواها برای قرب است.»

در زیارت عاشورا چه میخواهید؟ «اَن یَتَقَرَّبُ الی الله؛ به واسطه تو به خدا نزدیک شوم».

یک شخصی است که بالاتر از این است. قلبش هم روزه است؛ فکرهای بیهوده هم نمی‌کند؛ فقط فکری می‌کند که در عظمت حق باشد. من این کارها را می کنم، مقرب شوم. زیارت عاشورا برای قرب است، حالا شما روزه ماه رمضان، با کنترل قرب حاصل می شود.

«حَتَّى تَمَسَّ رُکْبَتَیْهِ رُکْبَهُ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ»؛ تا اینکه دیگر زانوهایت به زانوهای ابراهیم خلیل می‌رسد، اینقدر دیگر نزدیک می‌شوید.

ابراهیم خلیل که در خلال وجودی همه را پر کرده بودند، که خلیل یعنی این که عشق به خدای متعال همه وجودش را در بر گرفته بود.

یک ماه رمضان را اینطور روزه گرفتید (نه اینکه یک ماه رمضان گرفتی سال بعد نگیرید) اثرش این است. با کنترل قرب حاصل می شود، یک ماه رمضان ملکوتش این است.

دیدگاه خود را بنویسید:

۲ دیدگاه

  1. با سلام محتوا عالیه کیفیت صدا ضعیفه لطفا با میکروفن های با کیفیت برای ضبط استفاده کنید که صدای اضافیو بگیره و صدا صاف و بلند به سمع ما برسه با تشکر

  2. یه پیشنهاد : بی زحمت صوت رو با ایفکت ها تغییر ندید.صدای اصلی خیلی بهتر و دلنشین تر و کاریزمای بیشتری دارد

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی