۞ امام صادق (ع) می فرمایند:
علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است که خداوند آن را در دل كسى كه مى‏ خواهد او را هدايت كند قرار می دهد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پادکست
  • شناسه : 4647
  • 29 اسفند 1399 - 14:35
  • 2352 بازدید
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

متن پادکست :

«ملکوت ماعون»

فرمود که اگر این را نداشته باشد، نه‌تنها دین ندارد و مسلمان نیست؛ بلکه بالاتر، مخالف دین هم هست.

«وَ مَن منَعَ الماعُونَ مِن جارَهُ؛ این ماعون همانی است که نیازهای ضروری است؛ نیازهای حداقل زندگی است.» اصلاً یک سوره به نام ماعون داریم. فرمود اگر کسی اهل این نباشد «أَرَأَیْتَ الَّذِی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ؛ نه‌تنها دین ندارد و مسلمان نیست؛ بلکه بالاتر، دین را تکذیب می­کند.» مخالف دین است.

آن حداقل­هایی که می­توانند نیازهای دیگران را تأمین کنند، تأمین نمی­کنند؛ ماعون نمی­دهند. «یَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ» حال این نسبت به اقوام درجه‌یک، اولویت دارد. نسبت به همسایه اولویت دارد؛ نسبت به آن افرادی که انسان می­شناسد، اولویت دارد و در مراحل بعدی هم اگر بداند که افرادی هم کاری می­کنند و به طریقی به آن­ها برسانند که آن افراد برسانند به افرادی که نیاز دارند و صلاحیت‌دارند.

 اینجا پیغمبر در این خطبه می­فرمایند که این ملکوت و رساندن ماعون و منع ماعون چه چیزی است؟ اگر فردی ماعون نداد از او برمی­آید که یک حداقل زندگی دیگران را تأمین کند؛ ولی این کار را نمی­کند. این کار را اگر نکرد، نسبت به همسایه اگر چنین کاری را نکرد، «مِنْ جارِهِ اِنِ احْتاجَ اِلَیهِ»؛ همسایه او آخر شب است و نیاز به نان دارد و نان او هم داخل فریزر است، قابلمه می­خواهد، روغن می­خواهد، تخم‌مرغ می­خواهد، یک دقیقه شلنگ آن­ها را می­خواهد؛ یک دقیقه جاروی آن­ها را می­خواهد؛ همسایه او نیاز دارد؛ ولی او به همسایه خود ماعون نمی­دهد؛ «مَنَعَهُ اللّهُ فَضْلَهُ یوْمَ الْقِیامَهِ؛ من اضافی دارم و او هم نیاز دارد؛ این ماعون می­شود؛ من اضافی دارم؛ خدا هم به شما اضافی نمی­دهد و هر کس که به بهشت می­رود با همان اضافی ­ها می­رود؛ بافضل می­روند و با عدل نمی­روند»؛ هرکسی که بهشت می­رود بافضل خدا می­رود و هرکسی که جهنم می­رود با عدل خدا می­رود. حضرت امام (ره) هم در چهل حدیث خود این را بحث می­کنند که ما در دعاها از خدا بخواهم که خداوند با عدل خود با ما تا نکند و بافضل خود با ما تا کند.

چه کسی خداوند فضل را از او می­گیرد؟ کسی که ماعون به همسایه نمی­دهد. اضافی دارد؛ ولی نمی­دهد. خداوند با او با عدلش رفتار می­کند و بافضلش برخورد نمی­کند. تو با بقیه بافضلت رفتار نمی­کنی، انسان باید با بقیه افراد بافضل رفتار کند؛ ماعون را وقتی گرفت و به همسایه نداد، خدا هم فضل را از او می­گیرد.

تکذیب می­کند کسی که ماعون را نمی­دهد.

دیدگاه خود را بنویسید:

x
دانلود اپلیکیشن مدرسه تعالی
5
x
مدرسه تعالی